• Gospodarstwo Szkółkarskie tel. 537 207 627, Mnichowice 48 63-640 Bralin
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (KURIER InPost) już od 300,00 zł.
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Submit

Rośliny na skarpy

Skarpy obsadza się z dwóch powodów. Jednym z nich jest oczywiście aspekt wizualny. Pięknie ukwiecone pochyłości są ozdobą ogrodu i cieszą oko. Drugim powodem jest zabezpieczenie gruntu przed osuwaniem się. Rośliny i kwiaty na skarpy dobiera się więc w taki sposób, aby spełniały obie te funkcje. Decydując się na uprawianie kwiatów na skarpie, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które będą wpływały na późniejsze kwitnienie zasadzonych roślin. Trzeba również pamiętać, że skarpy o wysokim kącie pochylenia będą w niektórych przypadkach wymagały dodatkowego wzmocnienia.

Co wziąć pod uwagę, wybierając rośliny na skarpy?

Obsadzając skarpę, należy rozpocząć od analizy warunków siedliskowych: ekspozycji na światło słoneczne oraz jakości i pH gleby. Od tego zależy późniejszy dobór roślinności, która musi poradzić sobie z panującymi warunkami. Skarpy pokryte zielonymi dywanami efekt ten zawdzięczają roślinom zadarniającym. Tak zwane rośliny okrywowe to niskie gatunki tworzące gęste i zwarte runo posiadające zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się za pomocą kłączy, rozmnóżek i rozłogów. Najchętniej wybieranymi roślinami na skarpy, które wpływają na umocnienie gruntu, są właśnie te posiadające zdolność ukorzeniania swoich pędów podczas kontaktu z ziemią, jak irga rozesłana lub irga płożąca. Jako rośliny okrywowe na skarpy polecane są gatunki niskie, szybko rosnące oraz posiadające horyzontalny rozkład pędów.

Nasłonecznienie – które kwiaty na skarpę wybrać?

Wybierając kwiaty na skarpę, należy wziąć pod uwagę, na jakiej wystawie się ona znajduje. Północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej. Na każdej panują inne warunki i słońce operuje z różną mocą. Ma to znaczący wpływ na późniejsze kwitnienie naszej roślinności. Wystawa południowa jest pod stałym, bezpośrednim działaniem słońca. Świetnie sprawdzi się tutaj jałowiec płożący czy rokitnik pospolity. Skarpa północna to strefa półcienista i cienista, na której najlepiej poradzą sobie rośliny o małym zapotrzebowaniu na światło, jak np. dąbrówka rozłogowa czy bluszcz pospolity. Wystawa wschodnia będzie odpowiednia dla gatunków potrzebujących delikatnego światła i preferujących półcień. Z powodzeniem poradzą sobie tutaj różne gatunki irg. Wystawa zachodnia natomiast to stanowisko widne o dobrym nasłonecznieniu. Ostre słońce świeci tutaj w godzinach popołudniowych, więc rośliny, które tam posadzimy, muszą być odporne na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Rośliny na skarpy – odpowiednia pielęgnacja

Pochylenie skarpy może w znaczący sposób utrudnić jej pielęgnację, dlatego poleca się sadzenie na niej roślin niemających zbyt dużych wymagań uprawowych. Polecane są tu gatunki ekspansywne. Zapobiegną one zachwaszczeniu, a jednocześnie będą łatwe w uprawie. Jak wspominaliśmy, skarpy o dużym nachyleniu warto wzmocnić dodatkowo murkiem oporowym, który zapobiegnie osuwaniu się gruntu w przyszłości. Może być kamienny lub z drewnianych bali. Wszystko razem z roślinnością powinno tworzyć spójną kompozycję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl