Jakie rośliny na rabaty? TOP 5 roślin 1
Jakie rośliny na rabaty? TOP 5 roślin

Jakie rośliny na rabaty? TOP 5 roślin

 

Jakie rośliny wybrać, aby rabata prezentowała się najlepiej? Przede wszystkim należy zastanowić się w jakim miejscu ma to być i czym się charakteryzuje. Czy jest to zacieniona powierzchnia, czy też słoneczna, jaka ziemia występuję, czy jest kwaśna czy zasadowa, te wszystkie informacje trzeba zebrać, żeby móc wybrać rośliny. Nie można zapominać o wodzie, trzeba zaobserwować czy miejsce jest suche, czy też wręcz przeciwnie... w wiecznej kałuży. 

 

W tym wpisie postaram się przybliżyć kwestie rabat i ich położenia, oraz jakie rośliny wybierać. Przygotowałam krótki ranking jakie rośliny na rabaty są najlepsze.

 

5. Jałowiec płożący 'Mather Lode'

To karłowy krzew o płaskim i płożącym pokroju. W dogodnych warunkach dorasta do 1 metra szerokości. Gałązki, które łatwo się ukorzeniają są miękkie w dotyku, grube, krótkie, pokryte gęstymi złocistymi igłami. Pędy są gęsto rozgałęzione, rozrastają się promieniście. Roślina całkowicie mrozoodporna.Jest to wspaniała roślina płożąca, idealnie nada się na rabaty na skarpach. Jałowiec ma małe wymagania glebowe. Potrzebuje słonecznego stanowiska oraz lekkich, przepuszczalnych, lekko wilgotnych lub suchych gleb, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jałowiec doskonale poradzi sobie również na skarpie, sprawdź wcześniejszy wpis

Jałowiec Żółty

4. Krzewuszka 'Looymansii Aurea'

to liściasty krzew dorastający do 1,5m wysokości. Łukowato wygięte pędy pokryte są jasno zielonymi liśćmi z żółtym obrzeżem. Jesienią liście nabierają pomarańczowo czerwonego odcienia. Pod koniec czerwca krzew zakwita na jasno różowy kolor. Kwiaty zebrane po kilka sztuk wyglądem przypominają trąbki. Ma małe wymagania glebowe-urośnie na każdej żyznej glebie ogrodowej. Odmiana odporna na mróz i susze. Dobrze znosi cięcie. Po przekwitnięciu skracamy pędy o 1/3 długości, co pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia.

Krzewuszka różowa

3. Budleja Davida 'Nanho Blue'

to piękny krzew o fioletowoniebieskich, pachnących kwiatostanach. Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Wiechowate kwiatostany mogą osiągnąć nawet 20 cm długości. Kwitnie od lipca do września na pędach jednorocznych- wymaga niskiego, wiosennego cięcia. Krzew ma zwarty pokrój, pędy łukowato wygięte na zewnątrz krzewu. Liście szarozielone, lancetowate, od spodu pokryte białym kutnerem. Roślina popularnie nazywana jest motylim krzewem, ponieważ zwabia do ogrodu niezliczoną ilość motyli. Jest to cenna odmiana ze względu na piękny kolor kwiatów oraz długi czas kwitnienia. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Urośnie na każdej żyznej glebie, lekko wilgotnej. Pędy rośliny mogą przemarzać w ostre zimy, dlatego wiosną należy roślinę przyciąć na wysokości ok 20cm od ziemi. Wtedy roślina szybko się zregeneruje i będzie obficie kwitła.

Budleja fioletowa

2. Żylistek różowy 'Carminea'

to krzew o bardzo ładnych, biało-różowych kwiatach. Dorasta do 1,5 m wysokości. Liście ciemnozielone, na brzegu piłkowane. Pędy są silnie rozgałęzione, tworzą zwarty krzew o nieregularnym, lekko kulistym pokroju. Kwiaty z zewnątrz delikatnie różowe, w środku białe, zebrane w wiechy. Kwitnie w maju i czerwcu. Krzew ma niewielkie wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych o umiarkowanej wilgotności. Toleruje również okresowe przesychanie podłoża. Preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska.

Deucja Żylistek

1. Hortensja bukietowa 'Great Escape'

to krzew o zwartym pokroju. W dogodnych warunkach dorasta do 2-2,5 metra. Kwiaty na początku kwitnienia białe, potem różowieją. Kwiatostany w kształcie wiechów o 20cm długości, składają się z kwiatków płodnych i płonnych. Roślina całkowicie mrozoodporna. Hortensja „Great Escape” zaczyna kwitnąć w lipcu. Hortensja bukietowa ma średnie wymagania uprawowe. Wilgotna, przepuszczalna, żyzna, lekko kwaśna gleba. Słoneczne lub półcieniste stanowisko. Krzew dobrze reaguje na cięcie. Wszystkie hortensje nadają się na rabaty, każdy kwiat i każdy kolor hortensji będzie się pięknie komponował z innymi roślinami.

Hortensja biała bukietowa

 

Komentarze do wpisu (1)

3 lutego 2022

Świetna lista roślin!

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl