Rośliny na skarpę - Co warto posadzić? 0
Rośliny na skarpę - Co warto posadzić?

Jakie rośliny posadzić na skarpie? 

Osuwająca się skarpa od deszczy, usychające rośliny i uciążliwe zsuwanie się kory z maty szkółkarskiej? Mamy na to sposób, w tym artykule dowiesz się jakie rośliny wzmocnią i mocno przerosną skarpę a jednocześnie będą przepięknym dopełnieniem ogrodu.

Rośliny na skarpie to niesamowite rozwiązanie na suche i ciągle osuwające się miejsce w naszym ogrodzie. Częstym rozwiązaniem na ten uciążliwy problem jest wysianie trawy, natomiast pielęgnacja w takim miejscu zmywa sen z powiek, nie wspominając już o tym ,iż przy dużym spadku trawa nie wyrośnie. Idealnym rozwiązaniem są rośliny, ale teraz, czym obsadzić skarpę aby była stabilna, ciągły brak wody nie stanowił problemu i przy tym stanowiła atrakcyjne miejsce w naszym ogrodzie?

Przede wszystkim należy zacząć od tego ,iż w przypadku skarpy o dużym spadku, nie należy pokrywać jej matami szkółkarskimi, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie specjalnej siatki na skarpy. Natomiast gdy posiadamy łagodny stok i bardziej przypomina pagórek niż skarpę, możemy wykorzystać włókninę i pokryć ją korom.

Teraz możemy zająć się tematem roślin, aby podejmować jakiekolwiek decyzje zakupem roślin na skarpę, trzeba przeanalizować parę aspektów. Należy zastanowić się w jakim stopniu nasłonecznione jest miejsce w którym mamy skarpę, oraz jaki jest nasz cel obsadzenia skarpy. Czy potrzebujemy rośliny typowe do zabezpieczenia spadku, czy raczej chcemy uatrakcyjnić ogród.

ROŚLINY NA STROMĄ SKARPĘ

W takim przypadku najlepiej stosować rośliny płożące, zadarniające, okrywowe, niskie, szybko rozrastające się, które mają małe wymagania. Do zabezpieczenia stoku pożądane są gatunki, które rozmnażają się za pomocą rozłogów, lub mają zdolność do rozmnażania pędów. Najczęściej są rośliny uniwersalne, znoszące każde warunki świetlne i glebowe:

-jałowce horyzontalne „Wiltonii” „Golden carpet”  „Borharbor”;

-irga „Coral beuty”, „streib's findling”, „Royal carpet”, „Queen of carpets”;

-bluszcz pospolity „hedera helix”;

-winobluszcz pięciolistkowy „parthenocissus quinquefolia”

-barwinek "Vinca minor" (kwitnący)

ROŚLINY DO ŁAGODNEGO SPADKU

W tej grupie, rośliny pięknie prezentują się na spadku, natomiast ich pokrój i sposób w jaki się rozmnażają zabezpieczają ziemie, w którą wrośnięte są ich korzenie. Rośliny z tej grupy nie są zadarniające wiec zostawiają puste przestrzenie pod swoimi koronami, dlatego warto pomyśleć o wyścieleniu takich skarp korą lub trocinami. Byliny tworzą barwne kobierce, którym nie oprze się żaden zapylający owad. W okresie letnim na pewno widok będzie niczym nadwodna rafa koralowa. Najczęściej rośliny te potrzebują być na stanowisku dobrze nasłonecznionym:

-jałowce kaskadowe „Golden Joy”, „Old gold”, „Gold star”;

-tawuły „ Spiraea salicifolia”;

-sosna górska kosodrzewina „Pinus mugo”;

-byliny kwitnące (kocimiętka, lawenda, szałwia)

-pięciornik krzewiasty "tangerine", "goldfinger", "daydawn"

 

                                


WSZYSTKIE TE ROŚLINY ZNAJDUJĄ SIĘ NA NASZYM SKLEPIE

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl