Pomysł na żywopłot - jak wybrać rośliny na ogrodzenie? 0
Pomysł na żywopłot - jak wybrać rośliny na ogrodzenie?

'Żywopłot' to żywa ściana składająca się z roślin. Często wybieramy żywopłoty jako zabezpieczenie naszej działki, zapominamy że pełnią one również funkcje dekoracyjną, pięknie prezentujące się w akompaniamencie innych roślin. Żywopłoty wybierane w celach dekoracyjnych, to rośliny często przycinane i formowane do różnych kształtów, obejmują one rośliny liściaste i zimozielone. Jeśli potrzebujesz jednak wysokiego poziomu ochrony, a wolisz pozostać z roślinami niż płotami, wybierz krzewy z kolcami, takimi jak głogi, lub ostrokrzew, który posiada kolczaste liście. Bezpieczeństwo i ładny wygląd to nie jedyne funkcje jakie pełnią żywopłoty. Ile razy rezygnujemy z wykorzystania własnego podwórka, bo nasz "dobry sąsiad" postanowił załączyć "kamerę osiedlową" i przez cały dzień wpatrywać się w nasz ogród. Ale teraz, jakie rośliny wybrać aby pełniły wszystkie te funkcje?

 

Najpierw należy zastanowić się, po co chcemy mieć żywopłot i jakie funkcje ma on spełniać. Może on być niski i wyznaczać tor ścieżki, aby przy romantycznych, wieczornych spacerach, nie gubić drogi. Mogą to też być, żywopłoty zarastające nasz stary i zbrzydły z opatrzenia mur. Poniżej przedstawię różne rodzaje żywopłotów, oraz przykładowe dla nich gatunki roślin.

 

ŻYWOPŁOTY FORMOWANE (CIĘTE)

W dzisiejszych czasach szczególnie w miejskiej aglomeracji, miejsce jest ograniczone, a większość zieleni przedstawia raczej bezkształtną masę niż jakiekolwiek ogród, najlepszym rozwiązaniem jest zgeometryzowanie przestrzeni. Utrzymanie zieleni w danym rozmiarze jest ściśle uzależnione od dobrego cięcia. Przede wszystkim należy wybrać gatunki roślin, które lubią strzyżenie i szybko się zagęszczają. Dzięki regularnym formowaniu, możemy uzyskać formę jaką chcemy. Należy jednak wybierać kształty z rozsądkiem, ponieważ wyrafinowane formy nie koniecznie przyniosą oczekiwany rezultat estetyczny, a tylko przysporzą więcej pracy, której i tak przy żywopłotach jest dużo. Częstotliwość cięć jest ściśle uzależniona od kształtu, wysokości oraz szybkości wzrostu rośliny. Jeśli chcemy mieć dobrą jakość żywopłotu to musimy pamiętać że najważniejsze są pierwsze lata strzyżenia (4-6 lat).

Przykładowe rośliny:

 ŻYWOPŁOTY NIEFORMOWANE

W dużych ogrodach, korzystniejszym jest wykorzystanie nieformowanych żywopłotów. Możemy w tedy wykorzystać rośłiny z tego samego gatunku lecz z różnych odmian (np. berberysów). Pozwalamy roślinie rosnąć i osiągać swoje naturalne wielkości, a przy tym oszczędzić pieniądze, ponieważ przy tym rodzaju żywopłotów rośliny sadzi się w większych odległościach. Roślina w tedy jest dekoracyjna pod każdym względem, oprócz liści, ma owoce, kolce, kwiaty. Funkcje przeciwwietrzną i przeciwśnieżną też spełniają te żywopłoty. Jeśli jednak chcemy mieć jakąś kontrole nad naszym żywopłotem, a nie mamy tyle umiejętności i czasu, dobrym rozwiązaniem będzie żywopłot półformowany. Przy takim rozwiązaniu sytuacji, nie musimy dokładnie wyznaczać formy i kształtu roślin, wystarczy tylko przycinać pędy po kwitnieniu.

Przykładowe rośliny:

 

SZPALERY

Ten rodzaj żywopłotów jest najbardziej charakterystyczny, ponieważ głównie do jego powstania używa się drzew (np. lipy, klony). Takie żywopłoty osiągają ponad 3 metry. Działanie tego żywopłotu jest niesamowite, poprawia mikroklimat wydzielonego miejsca, są idealne przy miejscach bardzo wietrznych. W Polsce od jakiegoś czasu obserwujemy bardzo upalne i słoneczne lato, dlatego szpalery to świetne rozwiązanie na stworzenie sobie cienia. Przy zaprojektowanym ogrodzie, drzewa w żywopłocie tworzą dobre tło dla innych roślin. Jedyny minus, którego nie można pominąć, to pielęgnacja żywopłotu. Korony drzew są na dość wysokiej wysokości, więc najczęściej trzeba zatrudnić doświadczonego pracownika. Są szkółki, które zajmują się produkcją szpalerów wysokich (już uformowanych), dzięki temu nie musimy się zajmować formowaniem, tylko przycinaniem przyrostów, nie trzeba do tego większych umiejętności, wystarczy tak zwanie "na oko".  

Przykładowe rośliny:

  • Formowane lipy 'krymska', 'holemderska'
  • Formowane klony 'srebrzysty'
  • Formowane buki 'zwyczajny'

ŻYWOPŁOTY KWITNĄCE 

Zdecydowanie najbardziej zjawiskowe żywopłoty, w okresie kwitnienia nasz 'płot' na pewno zatonie w kwiatach. Nie wszystkie kwitnące rośliny rosną na tyle wysoko, aby osłonić twój ogród od spojrzeń przechodniów. Natomiast sprawią, że twój ogród stanie się niesamowitą grą kolorów. Jeśli mamy na myśli kwitnące rośliny najczęściej myślimy o hortensjach lub krzewuszkach, zapominamy że mogą to też być krzewy iglaste takie jak niektóre cisy, które pięknie prezentują się z czerwonymi owocami, już w młodym wieku. Jeśli ciężko nam się zdecydować na jeden gatunek, można zrobić żywopłot mieszany. Wybrać rośliny których kwitnienie następuję po sobie. Chociaż większość roślin kwitnących, kwitnie między majem a lipcem, można na przykład połączyć takie wiosenne kwiaty z roślinami, które kwitną dobrze na jesieni - jak większość krzewów hortensji lub budlei, oraz rośliny, które zaczynają kwitnąć bardzo wcześnie. Na przykład żółty dereń, który kwitnie, zanim na gałęziach pojawią się liście.

Przykładowe rośliny:

ŻYWOPŁOTY OCHRONNE

Podróżując po Polsce, można zauważyć tereny wojskowe otoczone żywopłotami ciernistymi, które przez swoje gęste, kłujące pnącza stanowią barierę nie do przejścia. Motyw ten był wykorzystany również w bajkach, gdzie zła czarownica tworzyła mur z ciernistych gałęzi. Tak na prawdę nie jest ważne jak uformujemy nasz żywopłot tylko z jakich roślin skorzystamy. Trudniej jest pokonać kolczaste pnącza, niż uformowanego cisa. Jeśli decydujemy się na taki żywopłot, musimy zadbać o odpowiednie zagęszczenie pędów, a potem roślina może żyć swoim życiem. Oprócz cech obronnych takie żywopłoty znakomicie chronią przed wiatrem

Przykładowe rośliny:

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl