Jak dbać o hortensje? Podstawowa pielęgnacja hortensji 0
Jak dbać o hortensje? Podstawowa pielęgnacja hortensji

Jak dbać o hortensje?  Podstawowa pielęgnacja hortensji

Hortensja to rodzaj niewysokich krzewów z rodziny hortensjowatych. To jedna z najpiękniejszych i coraz częściej wybieranych roślin ozdobnych. Duże, soczyste, kolorowe kwiaty, przyciągają nawet najbardziej wymagających miłośników ogrodu. Przez ogromne kwiatostany, roślina potrzebuje dużej ilości wody, dlatego powinna rosnąć pół cienistych miejscach ogrodu. Ze względu na lepsze kwitnienie, lepsze byłoby stanowisko słoneczne, lecz w tym przypadku roślina może szybko uschnąć. Hortensja powinna rosnąć na żyznych, próchnicznych i wilgotnych glebach. Przy sterowaniu kwasowością gleby, możemy manipulować odcieniem kwiatów. Najbardziej popularne kolory hortensji to błękit, biel, fiolet i róż, aczkolwiek coraz częściej w ogrodach pojawiają się także czerwone oraz seledynowe egzemplarze. W ogrodzie najlepiej sprawdzi się na rabatach, żywopłotach lub sadzona w kępach.

 

Jaką hortensje wybrać do swojego ogrodu?

Hortensja ogrodowa - jeden z najczęściej wybieranych gatunków hortensji. Kwiaty (w zależności od odmiany) mają różny kształt, mogą obrastać w kulkę lub w płaską elipse. Hortensja ogrodowa w dogodnych warunkach (miejsce półcieniste; dostęp do wody; okresowe nawożenie; okrywanie na zimę; żyzne i przepuszczalne gleby) dorasta do 1-1,5 metra. Rośnie na pędach dwuletnich, czyli tworzy pąki w roku poprzednim, dlatego jest wrażliwa na przymrozki. Hortensja ogrodowa zaczyna kwitnąć w czerwcu. Przykładowe odmiany, to: 

Hortensja ogrodowa 'Red Baron' Hydrangea macrophylla
Hortensja ogrodowa 'Frisbee' Hydrangea macrophylla
Hortensja ogrodowa 'Frisbee Hot Pink' Hydrangea macrophylla

Hortensja bukietowa - zyskuję popularność. Kwiaty, niezależnie od odmiany są w kształcie stożka. W dogodnych warunkach (miejsce półcieniste; dostęp do wody; okresowe nawożenie; żyzne i przepuszczalne gleby) dorasta do 2 metrów. Hortensja bukietowa jest mrozoodporna, co znaczy, że nie potrzebuje zabezpieczenia na zimę, ponieważ tworzy kwiaty na tegorocznych pędach. Hortensja bukietowa zaczyna kwitnąć w lipcu. Przykładowe odmiany, to:

Hortensja bukietowa 'Little Alf' Hydrangea paniculata
Hortensja bukietowa 'Early Harry' Hydrangea paniculata
Hortensja bukietowa 'Polar Bear' Hydrangea paniculata

 Hortensja krzewiasta - dorodny gatunek hortensji, dopiero zyskuje popularność. Kwiaty przybierają kształt kulisty, lecz w tym gatunku za bardziej ozdobne uznaje się liście. Ich oszałamiający wygląd cechuje się sercowatym oraz ostro zakończonym kształtem. W dogodnych warunkach (miejsce półcieniste; dostęp do wody; okresowe nawożenie; żyzne i przepuszczalne gleby ) dorasta do 2-3 metrów. Hortensja drzewiasta tworzy kwiaty na pędach tegorocznych, więc zima nie jest dla niej szkodliwa. Aczkolwiek przez jej wielkie, ciężkie pędy, roślina często kładzie się na boki, dlatego często stosuje się metalowe stelaże. Hortensja krzewiasta zaczyna kwitnąć w czerwcu. Najbardziej popularne w Polsce odmiany, to:

Hortensja krzewiasta 'Annabelle' Hydrangea arborescens
Hortensja krzewiasta 'Grandiflora' Hydrangea arborescens
Hortensja krzewiasta 'Hayes Starburst' Hydrangea arborescens

Hortensja dębolistna -  bardzo popularny gatunek w Stanach Zjednoczonych, mało znany w Polsce. Kwiaty są bardzo obfite, rosnące w wiechach. Gatunek posiada także ozdobne, żółte liście w kształcie dębu czerwonego.. W dogodnych warunkach (miejsce półcieniste; dostęp do wody; okresowe nawożenie; żyzne i przepuszczalne gleby; ciepły klimat) dorasta do 3 metrów (w naturalnym środowisku, czyli w Ameryce Północnej, dorasta do 8 metrów). Hortensja dębolistna jest mrozoodporna, jeśli jej pędy zdrewnieją na zimę. Roślina zaczyna kwitnąć w czerwcu. Przykładowe odmiany, to:      

 Hortensja dębolistna 'Snow Flake' Hydrangea quercifolia
Hortensja dębolistna 'Harmony' Hydrangea quercifolia
Hortensja dębolistna 'Burgundy' Hydrangea quercifolia

  

Hortensja jak i gdzie posadzić? 

Chcesz mieć ładną, kolorową hortensje w ogrodzie, ale nie wiesz od czego zacząć? Zobacz, jak się zabrać. Krok po kroku, jak sadzić hortensje.

A więc myślę, że najważniejsze to, zacząć od terminu. Hortensje można sadzić, w zasadzie od wiosny do jesieni (więc masz dużo czasu :D). Tylko musisz pamiętać, że hortensja lubi dużo wody, więc jeśli wybierzesz termin wiosenny, trzeba będzie się przygotować, na częste i obfite  podlewanie. Natomiast uważaj na jesień, żeby to nie było za blisko zimy, ponieważ roślina musi mieć czas aby się przyjąć i ukorzenić na nowym miejscu. Inaczej mówiąc, musi się przygotować do zimy (najlepiej dodatkowo zabezpieczyć roślinę).

Ale o jakiej porze dnia, sadzić hortensje? Czy można w południe?

Absolutnie nie, do sadzenia hortensji najlepiej zabrać się, od samego rana, żeby nie narazić rośliny na skoki temperatur. Dodatkowo, super by było, gdyby dzień, który wybierzesz był pochmurny, wtedy nie musisz się martwić, że coś pójdzie nie tak.

A co jeśli kupiłem hortensje, ale nie mam czasu jej posadzić?

Nic straconego, hortensje zazwyczaj sprzedawane są w doniczkach. A w nich roślina bez problemu sobie poradzi, tylko musisz postawić ją w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Nie zapominając o podlewaniu, aby bryłka się nie przesuszyła.

A więc, jak sadzić hortensje?

Już tłumaczę krok po kroku, co zrobić gdy już kupimy hortensje. Po pierwsze i najważniejsze, przygotuj grunt, czyli dokładnie wyplew miejsce pod hortensje. Wszystkie chwasty muszą zostać usunięte, szczególnie te, głęboko korzeniące się. Ziemia pod hortensje, powinna być żyzna, przepuszczalna, dobrze napowietrzona, aby stale dostarczać roślinie wody.

Jakie pH gleby dla hortensji?

Idealny odczyn pH dla hortensji jest między 4,5 do 5,5. Jeśli twoja gleba ma za wysoki odczyn pH dla tej rośliny (czyli powyżej 6,5) należy ją zakwasić. Najlepszymi środkami będą kwaśny torf lub nawozy zakwaszające.      

Jak posadzić hortensje?

Zacznij od wykopania dołka, o takiej samej głębokości co doniczka i szerokości dwa razy większej. Na dno wyłóż kompost lub obornik, kwaśną próchnicę oraz ziemię ogrodową (ziemi ogrodowej dwa razy więcej od pozostałych). 

Co jeśli ziemia jest ciężka i gliniasta?

Rozwiązanie problemu jest bardzo proste, musisz wykonać kilkucentymetrową warstwę drenażu (ze żwiru lub kamyczków). Następnie wyciągamy roślinę w doniczki, lekko rozbijamy i wkładamy do dołka, zasypujemy i gotowe.

Co robić po wsadzeniu hortensji w grunt?

Należy ubić ziemię wokół niej, aby powstała niecka. Następnie obficie podlej roślinę, a gdy woda wsiąknie i odsłoni nisko osadzone korzenie, uzupełnij je ziemią.

W jakich odstępach sadzić hortensje?

Odmiany małe, wolnorosnące w odstępie 50x50cm. Odmiany z szybkim wzrostem 100x120cm.  

Jak przycinać hortensje? Co robić z przekwitłymi kwiatami? 

Hortensja to bardzo wartościowa i popularna roślina, rosnąca w naszych ogrodach. Każdy z nas zachwycał się piękną błękitną barwą kwiatów hortensji ogrodowej czy ogromnym kwiatostanem hortensji bukietowej. Aby hortensje pięknie kwitły w naszych ogrodach, musimy odpowiednio skracać ich pędy.

Od czego zależy cięcie hortensji?

Cięcie hortensji uzależnione jest od tego, czy kwitnie ona na pędach jednorocznych czy na pędach dwuletnich. Są również gatunki hortensji, które nie wymagają cięcia. Hortensje kwitnące na pędach jednorocznych wymagają corocznego cięcia wiosennego. Do tej grupy należy hortensja bukietowa oraz hortensja krzewiasta (nazywana również drzewiastą).

Hortensję bukietową należy przyciąć po raz pierwszy w drugim roku po posadzeniu. Gałązki skróć za 2-4 pąkiem. W kolejnych latach, na przełomie marca i kwietnia (przed rozwojem liści) pędy skróć o połowę, pozostawiając na krzewie ok.5 cm zeszłorocznego przyrostu. Usuń wątłe i uszkodzone gałązki.

Hortensję krzewiastą tnij bardzo silnie. W marcu przytnij wszystkie pędy 10-20 cm nad ziemią. Usuń słabe i uszkodzone gałązki. Przy tym gatunku hortensji warto jest wiedzieć, że roślina wypuszcza odrosty korzeniowe. Możesz więc bardzo łatwo ją rozmnożyć, przysypując ziemią kilka pędów.

Hortensje kwitnące na pędach dwuletnich wymagają jedynie cięcia pielęgnacyjnego. Takie cięcie polega na usunięciu przekwitłych kwiatów oraz suchych i połamanych gałązek. Kwiaty usuwamy od razu po kwitnieniu, przycinając je nad ostatnim pąkiem liściowym. Gatunkami kwitnącymi na pędach dwuletnich jest hortensja ogrodowa oraz hortensja piłkowana.

Jakich gatunków hortensji, nie trzeba przycinać?

W naszych ogrodach możemy również spotkać kilka gatunków hortensji, które nie wymagają corocznego cięcia. Są nimi:

- hortensja dębolistna

- hortensja kosmata

- hortensja pnąca

 

Pielęgnacja tych gatunków ogranicza się do usuwania  suchych i połamanych pędów oraz przekwitłych kwiatostanów.

 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz mieć problemu z uprawą swoich hortensji. Warto to robić, ponieważ rośliny odwdzięczą się bujnymi kwiatami, wabiącymi motyle i inne pożyteczne owady.

 

            A na koniec mała ciekawostka. Po cięciu hortensji bukietowej możesz wykorzystać ich zasuszone kwiaty do różnych kompozycji. Potrzebujesz tylko złoty spray i kartkę papieru. Kładziesz kwiatostany na kartce papieru i dokładnie spryskujesz z każdej strony. Poczekaj aż farba wyschnie i gotowe. Złote wiechy na pewno zrobią wrażenie na rodzinie i znajomych.

 

 

 

 

 

           

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl