Jak zaprosić zwierzęta do ogrodu? Ogród przyjazny zwierzętom 1
Jak zaprosić zwierzęta do ogrodu? Ogród przyjazny zwierzętom

Jak zaprosić zwierzęta do ogrodu? Ogród przyjazny zwierzętom

Jesteś miłośnikiem zwierząt i chciałbyś, aby Twój ogród także był dla nich przyjazny? Potrzebujesz towarzystwa zwierzęcych sprzymierzeńców, którzy pomogą Ci uporać się z uciążliwymi owadami? Chciałbyś zaprosić do swojego ogrodu pożyteczne pszczoły i piękne motyle? A może uwielbiasz śpiew ptaków i chętnie przywitasz je u siebie? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Zwierzęta pożyteczne w ogrodzie

Mogłoby się wydawać, że zwierzęta zwykle powodują szkody- nic bardziej mylnego! Istnieje wielu zwierzęcych sprzymierzeńców, którzy pomogą nam odstraszyć szkodniki, zlikwidować problem uciążliwych owadów czy zapylić owadopylne kwiaty.

Ptaki

Te latające zwierzęta, oprócz umilania nam czasu swoim pięknym śpiewem, oferują także pomoc w likwidacji szkodliwych owadów. Warto więc zaprosić je do swojego ogrodu. Aby tego dokonać i aby ptaki chętnie gościły przed naszym domem, powinniśmy zapewnić im kilka udogodnień i zadbać o obecność roślin, które są dla nich atrakcyjne.

Ptakom najbardziej sprzyjają rośliny takie jak dzika róża, dereń, berberys (sprawdź cenę berberysu tutaj) czy kalina. Chętnie skosztują także owoców cisu (sprawdź cenę cisu tutaj), borówki (sprawdź cenę borówki tutaj), aronii lub jarzębiny.

Ułatwmy im przetrwanie zimy, umieszczając w naszym ogrodzie karmnik i regularnie napełniając go ptasim pokarmem. Nasi skrzydlaci przyjaciele chętnie uraczą się różnego rodzaju ziarnami, na przykład słonecznika, owsa, pszenicy oraz słoninką lub owocami. Pamiętajmy o tym, aby zamontować karmnik w bezpiecznym miejscu, na wysokości przynajmniej 1,5 metra.

Możemy także zbudować w naszym ogrodzie domki dla ptaków, czyli budki lęgowe. Te także powinniśmy montować na dużej wysokości oraz zadbać o odpowiednio niewielką średnicę otworu wlotowego, aby chronić ptaki przed drapieżnikami.

Bardzo ważnym elementem jest także dostęp do wody dla ptaków- wystarczy wystawić gdzieś nawet niewielki pojemniczek i co jakiś czas napełniać go wodą.

Jeże

Może nie zauważymy w naszym ogrodzie obecności jeża, gdyż zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia, ale prawdopodobnie odczujemy jej pozytywne skutki. Otóż ci niewielcy przyjaciele to zwierzęta owadożerne! Chętnie pomogą nam pozbyć się szkodników takich jak turkuć podjadek. Żywią się także ślimakami, które uporczywie niszczą nam rośliny i ich korzenie.

Aby ugościć jeża w ogrodzie, powinniśmy zadbać o to, by był on jak najbardziej naturalny- zarówno wizualnie jak i pod względem stosowanych preparatów, ponieważ jeże mogą niestety nie przeżyć kontaktu z toksynami zawartymi w środkach ochrony roślin.

Ssaki te dobrze czują się w otoczeniu gęstych traw, zarośli czy krzewów (sprawdź naszą ofertę tutaj). Atrakcyjny jest dla nich także nasz kompostownik. Warto jednak uważać, aby nie zrobić krzywdy śpiącemu jeżowi podczas koszenia trawy- róbmy to uważnie i ostrożnie. Jesienią możemy usypać kopiec z liści i gałęzi w jakimś spokojnym miejscu na uboczu. Właśnie tam do snu zimowego może ułożyć się nasz kolczasty gość.

Pszczoły

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły mają kluczowe znaczenie dla naszego środowiska. Istnieje ścisły związek pomiędzy światem roślin i pszczół- obecność jednej strony jest warunkiem istnienia drugiej i odwrotnie. Oprócz zapylania roślin, te niezmiernie ważne i pracowite owady dostarczają nam również miodu, który ma pozytywny wpływ niemal na każdy element naszego organizmu.

Naszym obowiązkiem powinna być zatem pomoc pszczołom, które w dzisiejszych czasach w wyniku poważnych zanieczyszczeń środowiska czy chemizacji rolnictwa są bardzo zagrożone. Zaprośmy je zatem do naszego naturalnego, przyjaznego dla nich ogrodu. Aby taki był, powinniśmy zadbać o mnogość kwitnących w różnych okresach roślin, aby pszczoły mogły znaleźć u nas pożywienie przez jak najdłuższą część roku. Jeśli chcesz, aby Twój ogród kwitł przez cały rok- przeczytaj nasz artykuł Ogród kwitnący cały rok? To możliwe!

Aby zwabić pszczoły do naszego ogrodu, warto wybrać rośliny miododajne (sprawdź tutaj), czyli takie, w których kwiatach występuje nektar niezbędny pszczołom do wytwarzania miodu. Są to na przykład krzewy takie jak malina, mahonia, porzeczka oraz wszelkie odmiany róż, a także drzewa owocowe i ozdobne, na przykład jabłoń, wiśnia, czereśnia, lipa, budleja czy głóg. Do ogrodu pszczoły zwabią także lawenda, wrzosy, lilie, astry lub zioła takie jak bazylia i oregano.

Podobne zasługi związane ze zwiększeniem plonu naszych upraw mają także motyle, które dostarczą nam również walorów estetycznych.

Żaby i ropuchy

Choć te niewielkie płazy zwykle nie wzbudzają w nas sympatii, powinniśmy docenić ich obecność w naszym ogrodzie. Doskonale bowiem zwalczają komary, muchy i chrząszcze, a także pająki i uporczywe dla ogrodników ślimaki.
Jeśli nie przepadamy za ich towarzystwem, nie powinniśmy za bardzo się martwić, ponieważ żaby żerują w nocy, a w dzień zwykle chowają się przed ludźmi.

Najbardziej kuszącym dla żab i ropuch zaproszeniem do ogrodu byłoby oczywiście nawet niewielkie oczko wodne, ponieważ płazy te potrzebują wody do rozmnażania się. U wielu gatunków jednak na rozmnażaniu się kończy, gdyż przez większość czasu pozostają na lądzie. Żaby i ropuchy lubią w ogrodzie miejsca zacienione (sprawdź rośliny cieniolubne tutaj), w których będą mogły schować się przed słońcem.

Biedronki

Małe, niepozorne owady, a tak duży pożytek! Biedronki to naturalni i niezawodni pogromcy mszyc- jednych z najbardziej uciążliwych szkodników roślin. Potrafią one zasiedlić niemal każdą roślinę, a w dodatku tworzą bardzo duże, siejące zniszczenia kolonie. Na szczęście z pomocą przychodzą nam biedronki, które zjadają nawet kilkadziesiąt mszyc dziennie! Najskuteczniejszym i najbardziej popularnym sposobem na zwabienie biedronek do naszego ogrodu jest spryskanie roślin wodą z dodatkiem cukru- pół łyżki na litr wody. Zabieg ten warto powtarzać raz w tygodniu. Te kropkowane owady są łasuchami i chętnie licznie zjawią się na opryskanych słodkim roztworem roślinach.

Nietoperze

Spodziewaliście się nietoperzy na tej liście? Choć te latające ssaki kojarzą nam się z bajkami o wampirach, nie ma powodu, żeby się ich obawiać. Wręcz przeciwnie- warto zaprosić je do swojego ogrodu i zapewnić im dogodne warunki. Nietoperze na pewno nie będą nam przeszkadzać, gdyż żerują w nocy, a cały dzień przesypiają w ukryciu przed ludźmi. Dlaczego są naszymi sprzymierzeńcami? Otóż, pełnią one w środowisku i ogrodzie bardzo ważną rolę w regulacji populacji owadów. Odżywiają się bowiem muchami, chrząszczami, ćmami, ale przede wszystkim- co dla nas jest kluczową zaletą- potrafią zjeść nawet 2000 komarów w ciągu jednej nocy, czyli w niektórych przypadkach tyle, ile same ważą! Obecność nietoperzy w ogrodzie jest także oznaką czystego powietrza- powinniśmy się więc cieszyć.

Jak zapewnić nietoperzom przyjazne warunki?
Nietoperze chętnie zagoszczą w naszym nocnym ogrodzie, jeśli znajdą się tam rośliny, będące dla nich dobrym środowiskiem do polowania na owady. Są to na przykład krzewy i drzewa takie jak jarząb, grab, budleja (sprawdź cenę budlei tutaj) czy jeżyna.

Warto także zorganizować im schronienie. Kiedyś nietoperze często zamieszkiwały na strychach domów, w dzisiejszych czasach raczej na próżno szukać tam spokojnego schronienia, gdyż ludzie wykorzystują swoje domy od piwnic po sam dach. Możemy zatem pomóc nietoperzom i zbudować dla nich budkę do spania. Powinna być ona wykonana z naturalnego drewna- w żadnym wypadku nie impregnowanego, a w ściankach nie powinno być żadnych szczelin. Także wlot do budki nie powinien być zbyt duży, aby dzienne światło nie przeszkadzało nietoperzom we śnie. Taką budkę możemy zawiesić na drzewie, słupie lub na ścianie budynku.

Walka ze szkodnikami, uporczywymi owadami, zapylanie kwiatów, a także walory estetyczne i dźwiękowe- w tym wszystkim z pomocą przychodzą nam pożyteczne zwierzęta. A zatem, jeśli chcemy, aby nasz ogród zamieszkiwany był przez naszych zwierzęcych przyjaciół i sojuszników, musimy pomóc im się u nas zadomowić.
Możliwie jak najbardziej naturalne warunki, rezygnacja z preparatów chemicznych, rośliny kwitnące przez znaczną część roku, a jeśli masz jeszcze troszkę dobrych chęci- kilka budek dla ptaków, nietoperzy lub jeży- zapewnijmy zwierzętom takie udogodnienia, a na pewno odwdzięczą nam się swoją korzystną dla nas obecnością.

 

 

 

Komentarze do wpisu (1)

21 listopada 2021

Bardzo pomocny artykuł, dziękuję :)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl